Festivalul Național de Teatru, cea mai importantă vitrină a fenomenului teatral românesc, care cuprinde în programul său producții realizate în stagiunea 2013-2014, va avea loc în perioada 24 octombrie-2 noiembrie, fiind organizat de UNITER, în colaborare cu Ministerul Culturii, Teatrul Național “I.L. Caragiale” București, Primăria Capitalei și ArCuB.

Cea de-a XXIV-a ediție a FNT se dorește a fi, ca în fiecare an, o platformă de prezentare, analiza și promovare a scenei autohtone, dar și un spațiu de evaluare a curentelor și tendințelor în teatrul românesc, cu deschideri spre fenomenul de gen European, afirmă organizatorii.

Potrivit acestora, cele 31 de producții programate să aibă loc în cele zece zile ale evenimentului, în 18 locuri din București și Craiova, sunt reprezentative pentru anul teatral românesc încheiat, iar aducerea lor împreună poate determina conturarea unui vector de apreciere a evoluției acestuia. “Sperăm, totodată, în prezența unui public activ, pe care ni-l dorim cât mai numeros și cât mai divers în sălile de spectacol și contam în acest sens pe sprijinul instituțiilor media partenere, sau doar interesate în promovarea artelor scenei”, mai spun organizatorii.

Programul complet al producțiilor teatrale prezente în FNT 2014 va fi următorul:

Vineri, 24 octombrie

18.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Studio — Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Național “I.L.Caragiale” București — 3h cu pauză

18.00 și 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Viața-i mai frumoasă după ce mori, textul și regia: Mihai Măniuțiu, Teatrul “Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc — 1h 10 min fără pauză

19.00 Godot Café Teatru — Fă-mi loc ! De Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociația INSPIRA București — 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Pictură — Noul Locatar de Eugčne Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare — 55 min fără pauză

21.30 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Media — Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediții a Festivalului Național de Teatru

Sâmbătă, 25 octombrie

17.00 și 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio — De vânzare — un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon București — 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul de Artă — Șase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă București — 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis — Lecția de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis București — 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic — West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim — un spectacol de Răzvan Mazilu, direcția muzicală Gabriel Bebeșelea, producție FNT

19.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Pictură — Noul Locatar de Eugčne Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare — 55 min fără pauză

20.30 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Atelier — Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul “Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea — 2h 10 min fără pauză

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu — Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj — 2h 20 min fără pauză

22.00 Godot Café Teatru — Fă-mi loc ! De Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociația INSPIRA București — 1h 30 min fără pauză

Duminică, 26 octombrie

12.00 Teatrul Țăndărică — Muzicanții din Bremen, dramatizare după Frații Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Țăndărică București — 1h fără pauză/ MAEȘTRI

17.00 și 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio — De vânzare — un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon București — 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu — Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj — 2h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis — Lecția de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis București — 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic — West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim — un spectacol de Răzvan Mazilu, direcția muzicală Gabriel Bebeșelea, producție FNT

19.30 Teatrul Elisabeta — Suflet românesc — one man show, scenariul și regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout București — 1h 30 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural “Ion Manu” Otopeni — D”ale noastre — un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Național “I.L.Caragiale” București — 1h 35 min fără pauză/ MAEȘTRI

21.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Atelier — Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul “Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea — 2h 10 min fără pauză

21.30 Teatrul de Artă — Șase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă București — 1h 20 min fără pauză

Luni, 27 octombrie

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin — Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Național Cluj-Napoca — 1h 15 min fără pauză

18.00 Teatrul de Artă — Șase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă București — 1h 20 min fără pauză

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Castingul dracului — un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Național Târgu — Mureș, Compania “Tompa Miklós” Târgu — Mureș — 2h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Metropolis — Tartuffe sau Impostorul de Moličre, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis București — 1h 20 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural “Ion Manu” Otopeni — Mozart Steps — un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Național “Radu Stanca” Sibiu — 1h 05 min fără pauză

22.00 UNTEATRU — Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărășan, UNTEATRU București — 1h 20 min fără pauză

Marți, 28 octombrie

17.00 și 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Castingul dracului — un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Național Târgu — Mureș, Compania “Tompa Miklós” Târgu — Mureș — 2h 10 min fără pauză

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio — Tipografic Majuscul — un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

18.30 și 21.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Atelier — Profu” de religie de Mihaela Mihailov, regia: Bobi Pricop, Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova — 1h 15 min fără pauză

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City — Vorbe, vorbe, vorbe — recital Ion Caramitru și Adrian Naidin/ MAEȘTRI

20.30 Teatrul Metropolis — Tartuffe sau Impostorul de Moličre, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis București — 1h 20 min fără pauză

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin — Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Național Cluj-Napoca — 1h 15 min fără pauză

Miercuri, 29 octombrie

17.00 UNTEATRU — Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărășan, UNTEATRU București — 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul Țăndărică — Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuși și animație digitală: Cristian Pepino, Teatrul Țăndărică București — 1h fără pauză /MAEȘTRI

17.00 și 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio — Tipografic Majuscul — un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon — 1h 25 min fără pauză

19.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Atelier — Familia Tót, de Örkeny István, regia: Bocsárdi Laszló, Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova — 3h 15 min cu pauză

19.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin — Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Național Cluj-Napoca — 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon București — 2h 30 min /MAEȘTRI

19.00 Teatrul de pe Lipscani — Lecția de Eugčne Ionesco, regia: Horațiu Mălăele, Teatrul Național “I.L.Caragiale” București — 1h 10 min fără pauză /MAEȘTRI

20.30 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Studio — Donka — O scrisoare către Cehov, textul și regia Daniele Finzi Pasca, producție a Companiei Finzi Pasca, Elveția și a Festivalului Internațional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy — Lausanne — 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Metropolis — Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis București — 1h fără pauză /MAEȘTRI

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu — Oidip — scenariu original și regia Silviu Purcărete, Teatrul Național “Radu Stanca” Sibiu — 1h 30 min fără pauză

Joi, 30 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu — Oidip — scenariu original și regia Silviu Purcărete, Teatrul Național “Radu Stanca” Sibiu — 1h 30 min fără pauză

18.00 și 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin — Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Național Cluj-Napoca — 1h 30 min fără pauză

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu — Noul locatar de Eugene Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara București — 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon București, Sala Majestic — Șefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon București — 1h 10 min fără pauză /MAEȘTRI

20.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Atelier — Familia Tot, de Orkeny István, regia: Bocsardi Laszla, Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova — 3h 15 min cu pauză

20.00 Teatrul Masca — Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca București — 1h 50 min fără pauză /MAEȘTRI

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio — În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania “Liviu Rebreanu” — 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Studio — Donka — O scrisoare către Cehov, textul și regia Daniele Finzi Pasca, producție a Companiei Finzi Pasca, Elveția și a Festivalului Internațional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy — Lausanne — 1h 30 min fără pauză

Vineri, 31 octombrie

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Sânziana și Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Național Cluj-Napoca — 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu — Noul locatar de Eugčne Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara București — 1h 20 min fără pauză

18.30 și 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio — În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania “Liviu Rebreanu” — 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Studio — Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Național “I.L.Caragiale” București — 2h fără pauză

20.30 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Pictură — Cabaret, de Joe Masteroff — un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timișoara — 2h 50 min cu pauză

21.00 Teatrul ACT — Păi despre ce vorbim noi aici, domnule ? De Cătălin Ștefănescu după romanul “Moromeții” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT București — 1h 20 min fără pauză

Sâmbătă, 1 noiembrie

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat — Mazl-Tov and justice for all ! De Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat București — 1h 45 min fără pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic — Sânziana și Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Național Cluj-Napoca — 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Național “I.L.Caragiale” București, Sala Pictură — Cabaret, de Joe Masteroff — un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timișoara — 2h 50 min cu pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu — Ivanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Șerban, Teatrul Bulandra București — 3h 30 min cu pauză /MAEȘTRI

19.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin — Aniversarea de Thomas Vinterberg și Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul “Nottara” București — 1h 40 min fără pauză /MAEȘTRI

20.00 Teatrul Excelsior — HOP (și noi) în FNT — premianții Galei Tânărului Actor HOP, ediția 2014… în acțiune — 2h cu pauză

21.00 UNTEATRU — Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărășan, UNTEATRU București — 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio — Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó și Leta Popescu, producție GroundFloor Group — 1h fără pauză

Duminică, 2 noiembrie

11.00 și 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio — Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó și Leta Popescu, producție GroundFloor Group — 1h fără pauză

17.00 Teatrul de Artă — Șase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă București — 1h 20min fără pauză

17.00 UNTEATRU — Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărășan, UNTEATRU București — 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Național, “I.L.Caragiale” București, Sala Studio — Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Național “Vasile Alecsandri” Iași — aprox. 3h cu pauză

19.00 Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova — Rinocerii de Eugčne Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova — 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat — Mazl-Tov and justice for all ! De Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat București — 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei — Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra București — 2h 30 min cu pauză /MAEȘTRI

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan — Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horațiu Mălăele, Teatrul de Comedie — 1h 50 min fără pauză /MAEȘTRI

20.00 Teatrul Excelsior — HOP (și noi) în FNT — premianții Galei Tânărului Actor HOP, ediția 2014… în acțiune — 2h cu pauză

Festivalul Național de Teatru, la o nouă ediție